VolP nedir?

Ücretsiz ya da en azından daha ucuza konuşun.

Basitçe anlatmak gerekirse, VoIP (veya İnternet Üzerinden Ses Protokolü) sizin geniş bantlı internet bağlantınızı kullanan bir telefondur veya internet telefonudur. Geleneksel telefon servisleri, sesinizi telefon hatları üzerinden gönderilen elektronik sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller daha sonra diğer uçta telefon tarafından sese dönüştürülür.

Diğer taraftan VoIP, sesi bilgi paketlerine çevirerek, internet üzerinden gönderilen diğer bilgi paketleri gibi işler. Bu paketler bilgi dosyalarına kodlanır, internet üzerinden gönderilir ve bir bilgisayar veya başka bir aygıt (VoIP telefon adaptörü gibi) tarafından tekrar sese dönüştürülür. Standart telefon sistemine bağlı iken sadece internet bilgisi dönüştürüldüğünde ücretlendirildiğiniz için bu yöntem geleneksel sesli konuşmalarda her iki taraf için ücret ödemekten çok daha ucuzdur.

VoIP’ nin avantajları

VoIP’ nin en önemli avantajı masrafları azaltmasıdır. VoIP hizmetleri geleneksel sabit hat hizmetlerinden çok daha ucuzdur ve hatta bazı durumlarda ücretsizdir. VoIP’ nin güçlü olduğu başka bir nokta ise mobil olmasıdır, dünya çapındaki internet ağını kullandığından kullanıcılar çeşitli hizmetler için sabit bir konuma bağlı değildirler. Bir bilgisayarınız, geniş bantlı bir bağlantınız ve bazı durumlarda bir telefon adaptörünüz olduğu sürece VoIP hesabınızı kullanarak görüşme yapabilirsiniz.

VoIP Hizmetlerinin çeşitleri

Evde veya ofiste iki ana tür VoIP kullanımı vardır – internet telefonuve SIP bazlı. İnternet telefonları, bilgisayarınızı telefona dönüştüren yazılım uygulamalarıdır. Yazılımlar geleneksel olarak ücretsizdirler, internetten yüklenebilirler ve sadece aktif bir internet bağlantısı ve ses kapasitesi gerekir.

SIP bazlı VoIP adaptörleri mevcut telefonunuzu ek bir donanım ile, genellikle bir router, telefon adaptörü veya IP telefonu vasıtasıyla internete bağlar. Bu hizmeti veren bir servis sağlayıcıya abone olmak gerekir.

Netphone Nedir?