Co to jest VoIP?

Rozmawiaj za darmo, albo przynajmniej znacznie taniej.

Mówiąc prosto, VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) to telefonia wykorzystująca szerokopasmowe połączenie z Internetem, inaczej zwana telefonią internetową. W przypadku tradycyjnych usług telefonicznych głos jest przetwarzany na sygnały elektroniczne, które są przesyłane za pośrednictwem kabli firmy telefonicznej. Te sygnały są następnie przetwarzane na dźwięk przez telefon odbiorcy.

Z kolei usługa VoIP traktuje głos jak każdą inną informację przesyłaną przez Internet i zamienia go na pakiety danych. Te pakiety są kodowane w postaci plików danych, przesyłane przez Internet i dekodowane przez komputer lub inne urządzenie (np. przez adapter telefoniczny VoIP). Ponieważ użytkownik.płaci tylko za przetworzenie danych internetowych i połączenie z tradycyjnym systemem telefonicznym odbiorcy, takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż płacenie za przetworzenie danych po obu stronach, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych połączeń telefonicznych.

Zalety telefonii VoIP

Największą zaletą telefonii VoIP jest obniżenie kosztów. Usługi VoIP są znacznie tańsze niż tradycyjna telefonia stacjonarna, a w niektórych przypadkach nawet bezpłatne. Inną dużą zaletą telefonii VoIP jest „przenośność” — ponieważ wykorzystuje ona światową sieć internetową, jej użytkownicy nie są przywiązani do jednej fizycznej lokalizacj i imogą korzystać z wielu różnych usług. Wystarczy mieć komputer, szerokopasmowe połączenie z Internetem i — w niektórych przypadkach — adapter telefoniczny, aby prowadzić rozmowy telefoniczne z użyciem konta VoIP.

Rodzaje usług VoIP

Istnieją dwa główne rodzaje usług VoIP do zastosowań domowych i biurowych — telefony sieciowe i oparte na protokole SIP. Telefony sieciowe (ang. netphones lub softphones) to aplikacje, które zamieniają komputer w telefon. Aplikacje te zazwyczaj są bezpłatne, można je pobrać z Internetu i nie wymagają niczego, poza aktywnym połączeniem z Internetem oraz funkcjami dźwiękowymi.

Adaptery VoIP wykorzystujące protokół SIP łączą istniejący telefon z Internetem za pomocą urządzenia, zwykle routera, adaptera telefonicznego lub telefonu internetowego (telefonu IP). Wymaga to wykupienia u dostawcy usługi subskrypcji, takiej jak Vonage® czy AT&T CallVantageSM.

Co to jest Netphone?