Networking hakkında daha fazla bilgi: Statik IP, Dinamik IP, Network Adres Çevirisi (NAT), firewallar, Açıklamalı Paket Denetimi  (SPI), ve DNS nedir?

Bu terimleri öğrenmek çok iyi bir fikir çünkü bir network kurmanızı kolaylaştıracaktır.

Statik IP adresi hep aynıdır. Bilgisayarınızı  belli bir IP adresi kullanmak üzere konfigüre edersiniz. İnternet servis sağlayıcınız size bu adresi sunar.

Dinamik IP adresi bilgisayara tahsis edilmelidir. Bilgisayar açıldığı zaman,bir Dinamik IP sunucusu aramaya başlar (  Windows için bu DHCP olarak da adlandırılabilir).Bu IP adresi bulunup tahsis edildiğinde, bilgisayarınız kapatılana kadar bu adresi kullanır.

Neden bunlardan birini kullanmalıyım?

Web ve e-posta sunucuları için her zaman aynı IP adresine sahip olmanız önemlidir çünkü, böylece her sunucuya erişmek istendiğinde adresin aranması gerekmez. Bölgesel yüksek hızda İnternet erişimi aldığınızda, İnternet servis sağlayıcınız size bir statik IP adresi verebilir.

Bununla birlikte İnternetteki her bilgisayar bir statik IP adresine sahip olamaz. Mevcut IP protokolüne göre sınırlı sayıda numaralanmış IP adresleri vardır ve bunlar idareli kullanılmalıdır.  Büyük bir olasılıkla  (tabi eğer daha pahalı olan "İşyeri" yüksek hızda internet erişimi talep etmemiş veya satın almamışsanız) bir Dinamik  IP adresi kullnıyorsunuzdur. Bu İnternet servis sağlayıcınızın dış IP adreslerini idareli kullanmasına olanak tanır. Ancak kendi networkleri içinde sizin kullanımınız için "blok" ve rezerve edilmiş iç adresler kullanırlar. Başka İnternet servis sağlayıcıları da bu aynı blok adreslerden kendi müşterileri için faydalanabilirler ve böylece dış IP adreslerini idareli kullanırlar.

Bu biraz karışık görünebilir, fakat birçok yönden telefon numaralarının nasıl ayırtılıp korunduğuna benzemektedir.Örneğin, aynı telefon numarası ayrı iki evde kullanılabilir. Bu uygulama iki evin farklı bölge kodlarında olmasını gerektirir. Aynı şekilde bölge kodu da, bir telefon numarasını  belli bir yere yerleştirmeye yarar. Network Adress Çevirisi  (NAT) özel ve iç IP adreslerinin kamuya ait olanlarına göre haritalarını çıkarır.

NAT nedir?

Blok iç IP adreslerinden bir dinamik IP adresine sahipseniz ve İnternetten bilgi almak isterseniz, sizin iç adresinizn İnternet servis sağlayıcınızın networkünün dışında bir anlamı yoktur. Yani bu, yurtdışında bir numarayı telefonla arayıp " beni 123456 dan ara" demeye benzer. Bölge kodu olmadan bu numaranın bir anlamı olmaz.

(Aslında , İnternet bunu bir adım ileri götürmüş durumdadır: Eğer bu blok iç IP adreslerinden birini kullanıyorsanız, internetten bilgi istediğinizde İnternet trafiğini yöneten routerlardan brçoğu bu mesajı önemsemeyeck ve "düşürecek"tir.)
Bu tarfiğin devam edebilmesi için, bu adreslerin iç IP adreslerden geçerli IP adreslerine çevrilmesi gerekir. Bir cevap alındığında, sizin İnternet servis sağlayıcınız nerden geldiğini "hatırlar" ve size geri yollar. Bu şekilde bilgisayarlarınızın  gerçek IP adreslerini saklar ve networkünüzü korumuş olursunuz.

Bütün bunları bilmeme ne gerek var?

Bir ev networkü kurduğunuz zaman aynı şeyleri networkdeki bütün bilgisayarlar için yapmanız gerekmektedir! Neyse ki, routerdaki yazılım bütün işi sizin için yapar fakat sizin bütün bunların nasıl işlediğini anlamanız açısından bilmenizde fayda vardır. Bir router kurmak gayet basittir, fakat İnternet servis sağlayıcınızın size Statik IP mi, yoksa Dinamik IP mi sunduğunu bilmeniz gerekir. Routerınız   (ya da İnternet bağlantı yazılımınız, bir bilgisyardan genişbant paylaşıyorsanız) Network Adress Çevirisini dinamik olarak yönetecektir. Firewall yazılımı geçiş trafiğini gözetir ve izinsiz kullanıcıların dosyalarınıza  erişimini engeller.  Buna ek olarak, rouetrınızın bazı trafiği değişik şekilde yönetmesi için konfigüre edebilirisiniz: belli uygulamalar portları İnternetle iletişim kurmak için kullanırlar, siz de firewallın bu portlardan geçiş trafiği sağlayacak şekilde konfigüre etmeniz gerekebilir. Bazı  USRobotics ürünleri, SureConnect™ ADSL Ethernet/USB Router, Açıklamalı Paket Denetimi gibi gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir.

SPI nedir? Açıklamalı Paket Denetimi, bazı tür saldırıları anında tanımlayıp bloke eden gelişmiş bir firewall fonksiyonudur. Basit bir NAT tarafından bloke edilemeyen birçok saldırı türleri vardır. Gelen trafiğin paket yapısını yakından inceleyerek networkünüzü daha iyi  koruyabilirisiniz.

DNS nedir ? Bilgisayarınız İnternetteki bir başka bilgisayarın yerini saptamak istediğinde, IP adresini bulabilmek için , bir  Bölge İsim  Sunucusu (DNS) ile bağlantı kurar ki, iki bilgisayar doğrudan iletişim kurabilsin. Eğer bu DNS bilmez ise, IP adresi bulunana kadar diğer DNS'lerle bağlantı kurulur. Adres sizin bilgisayarınıza geri aktarılır, ve o da doğru IP adresini kullanarak doğrudan iletişime geçer. Kablosuz network , normal network ile ortak birçok prensiple çalışır

Kablosuz networking nedir?

Faydalı terimler (Linkler yeni bir pencerde açılacaklardır.)

statik IP
dinamik IP
NAT
SPI
DHCP
firewall
DNS

İlgili Ürünler:

Genişbant Router

Hepsi birlikte nasıl çalışıyor gör:

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı