IP Adresi Nedir ?

IP (Internet Protocol), bilgisayarların iletişim kurmasını sağlayan standart bir protokldür. Genel olarak her bilgisayarın kendine özel bir numarası vardır. İki bilgisyar iletişim kurduğu zaman birbirlerini bulmak için IP adresini kullanırlar. IP Adresi herbiri noktayla ayrılan ve 0 ile 255 arasındaki rkamlardan oluşmuş 4 adet numara setidir. Örneğin: 192.168.123.254. Eğer bilgisyarın networkte bir "adı " olsa bile ( daha kolay hatırlamanız için ), diğer bilgisayarlarla iletişim kurduğunda IP adresini kullanır.

Küçük veya alt networklerde, mesajlar bir bilgisayardan diğerine "yayınlanır", ve networkdeki diğer bütün bilgisayarlar da bu mesajı "duyarlar". Mesajı alması gereken bilgisayar cevap verir ve iki bilgisayar birbirlerine veri  gönderirler.

Küçük bir network kurmak için kullanabileceğiniz birkaç teknoloji var. Bu bölüm bunlardan en yaygın olan iki tanesini kapsayacak, kablolu Ethernet ve kablosuz  (802.11). Kablolu networkler ucuz, esnek olurlar ve kolaylıkla yeni bilgisayarlar eklenebilir. Eğer her bilgisayar arasında Ethernet kablo bağlantısı yapmak çok zahmetli gelmiyorsa, Ethernet  networkü sizin için çok iyi bir seçim olacaktır. Kablosuz networkler, bilgisayarlarınız birbirinden uzak mesafede olduğunda, ya da dizüstü bilgisayarınızı özgürce, farklı yerlerde kullanmak istediğinizde sizin için idealdir. Eğer bilgisayarlarınızı yerinden oynatmayı düşünüyorsanız ve tekrar tekrar kablo ile bağlamak istemiyorsanız kablosuz bir network kurmanız daha iyi olacaktır.

Kablolu network kurmak için neye ihtiyacım var ?

Faydalı terimler (Linkler yeni bir pencerde açılacaklardır.)   

IP adresi

Hepsi birlikte nasıl çalışıyor gör:

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı