Home Network kurmak için başka hangi teknolojileri kullanabilirim ?

Home network kurmak için çeşitli alternatif teknolojiler mevcuttur.

Telefon Hattı ağı bilgisayarlarınızı evinizdeki telefon soketlerine bağlamanızı sağlar. Bilgisayarlarının telefon hattınız üzerindeki kullanılmayan bandı kullanıp iletişim kurarlar.Bu tip kurulan bir ağın hem faydaları hem de zararları vardır.Sizin evinizde rahatça dolaşıp her noktada ağ'ınıza erişiminizi sağlıyor, tabi her köşede bir telefon soketiniz olduğu sürece. Telefon hattı ağ'ı genelde DSL hattı ile uyumlu olmadığından, sizin genişbant seçeneklerinizi kısıtlar.Ayrıca menzil kısıtlamaları da mevcut olup, şayet sinyal uzun bir mesafedeki başka bir bilgisayara iletilecekse, performans zayıf kalabilir.

Telefon hattı ağı genelde daha az pahalıdır,zira her bilgisayarda özel bir donanım ve yazılım kurulmuş olması gerekiyor.Mesela, herhangi bir anda dizüstü bilgisayarınızı sisteme sokmak istediğinizde, Ağ'ınıza o kadar basit ve hızlıca entegre olamıyacaktır.Diğer yandan, geleneksel bir Kablosuz Network Ağ'ınız var ise,yeni bir bilgisayarı sisteminize sokmanız sadece birkaç saniyenizi alacaktır.

Elektrik Akımı ağı aynı prensipler üzerinden çalışır. Elektrik hatları üzerindeki kullanılmayan bant sayesinde iki bilgisayar arasında bilgi alışverişi yapılır.Fayda ve zararları Telefon hattı ağ'ındakiler ile aynıdır. Ofisinizde veya evinizde yeteri kadar telefon soketi yok ise ucuz ve maliyetsiz bir çözüm olabilir. Zira, "elektriksel gürültü" Ağ'ınızı yavaşlatabilir hatta hareketsiz hale getirebilir.Mesela, dikkat etmişseniz elektrikli süpürge aletini çalıştırdığınızda televizyonuzun sinyal gücü düşer , elektriksel parazitin neler yapabildiğini görmüşsünüzdür.Benzer durumlar sizin elektrik hatlarınızda da meydana gelebilir, bu tarz bir ağ'ı kurmanızı zorlaştırabilir..

Bana uyugun olan Ağ türü hangisi ?

Yararlı terimler (Linkler yeni bir pencerede açılacaktır)

Telefon Hattı Ağı
Elektrik Akımı Ağı

Hepsinin beraber nasıl çalıştığını gör:

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı