Kablosuz Network'ümü nasıl güvenli hale getiririm ?

Kablosuz bir ağ kuruyorsanız, cihazlarınızın tüm güvenlik özelliklerini kullanıyor olmanız çok önem taşır. Demek istediğimiz :

Cihazlarda bulunan en kuvvetli (128/256 bit) WEP şifrelemesini kullanın. Şifreleme iletilen bilginin kodlanmasını ve karıştırılıp iletilmesinden oluşan bir prosestir. Bilgi sadece anahtarı bulunan bir cihaz tarafından deşifre edilip açılabilir. Bu anahtar iletişim halindeki cihazların karşılıklı olarak kullandığı bir kod'dur aslında. Doğru araçlarla, bu kod kırılabilir, dolaysıyla uzun bir anahtar kulanmak çok daha güvenli , zira bu kodu deşifre etmek çok daha uzun zaman alır. Bazı ürünler sadece 64 bit şifrelemeyi desteklerler, fakat USRobotics kablosuz ürünlerinin çoğu 64, 128, ve 256 bit şifrelemeyi desteklerler . WEP şifrelemesini authentication ve iletilen bilginin güvenliğini sağlamak için kullanabilirsiniz. Bu şifreleme network ağ hızınızın 10-15% (64 bit) veya 15-25% (128 bit) düşmesine sebep olabilir. Bu yöntem de en nihayetinde %100 deşifre edilemez değil, fakat gerçekten çok bariz bir çabanın harcanmasını gerektirir. Bu şifrelemeyi kırmak için birinin sizin network'ünüzdeki trafiğin bir kısmına kulak misafiri olması gerekiyor.

Router/Access Point'inizi Güvenli hale getirin. Router veya Access Point'inizin konfigürasyon ekranına girmek için mutlaka bir şifreyi etkinleştirin. Ek olarak, varsayılan şifrenizi değiştirmeyi asla unutmayın, zira bunlar herkes tarafından bilinen şifrelerdir. Birilerinin gelip Access Point'inize "hard reset" atıp cihazın ilk varsayılan şifrelerine dönmesini önlemek için fiziksel olarak Access Point'inizi korumanız gerekmektedir

Eğer mümkünse uzaktan konfigürasyon seçeneğini pasif hale getirin . Böylelikle Access Point'inizi konfigüre edebilmek için, cihaza direkt kablo ile bağlanılmas gerekecektir. USRobotics Genişbant Router ve Kablosuz Router ürünleri bu özelliği destekler (Access Point cihazlarımı hariç).

MAC adresleme özelliği ile giriş kontrolünü sağlayın. MAC adresi her cihazın benzersiz bir kimliği olup, bazı MAC adreslerine erişimi kısıtlamanız ile,bu cihazların ağınıza girmesini önliyebilirsiniz. Kablosuz ve Genişbant Router'larımızda bu kontrol sağlanabilir..

Dosya ve yazıcı paylaşımı için TCP/IP yerine NetBEUI kullanın. Şayet birileri Network'ünüze girerse, dosyalarınıza erişim sağlıyamayıp, sadece internet bağlantınızı kullanacaklardır.

Sadece gereken dosyalarınızı paylaşıma açın. (Klasör ve dosyalarınızı paylaştırın, tüm disk'inizi asla).

Hassas dosyalarınızı kuvvetli bir şifre ile koruyun . Şifreniz alpha numeric olmayan karakterlerden oluşmalı : !@#$%^&*) gibi. Birçok kişi eşinin veya beslediği hayvanın ismini kullanır, fakat bu şifreler çok çabuk tahmin edilebilir.Bir sözlük kelimesi kullanmaktan kaçınmalısınız zira kötü niyetli kişiler, ağınıza girmek için her bir sözlük kelimesini deneyebilirler.

Oyun konsolumu Ağ'ıma nasıl bağlarım ?

Yararlı terimler (Linkler yeni bir pencerede açılacaktır)

WEP şifreleme
64, 128, ve 256 bitşifreleme
MAC adres
NetBEUI
 

İlişkili Ürünler :

Kablosuz 802.11g:
Wireless MAXg PC Card
Wireless MAXg PCI Adapter
Wireless MAXg Access Point
Wireless MAXg Router

epsinin beraber nasıl çalıştığını gör:

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı