Bilgisyarlar birbirleriyle nasıl iletişim kurarlar ?

Ethernet istenilen sayıdaki bilgisyarın birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan standart bir protokoldür. Bilgisayarları birbirine bağlamanın çok kolay bir yolu Ethernet kablosudur veya "Kategori 5" kablolamasıdır. Ethernet  protokolü bilgisayarlar kablosuz olarak iletişm kurduğunda da kullanılır  (kablosuz bağlantı bu bölümde daha sonra işlenecektir.) Telefon hattındaki gibi  Ethernet kablolarında  da dörtten sekize kadar tel bulunabilir böylece telefon hattında bulunan tel sayısını ikiye katlamış olursunuz.

Ethernet kablosu genellikle telefon hattından biraz daha kalın olur, ve ucu da büyük telefon fişi görünümündedir. Ucuz bir ev networkü bile çok yüksek hızda çalışır, genellikle 10 veya 100Mbps olur.  Bu da  bir 56K dial-up bağlantısından 200 ile 2000 kat daha fazla hızlıdır! Hatta networkünüzü bunun  iki katı hızında ("full duplex") çalışmak üzere konfigüre edebilirsiniz ve böylece network üzerinde kolaylıkla audio ve video akışı sağlarsınız. İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP)  networklerini  1000 Mbps hızında işletebilirler (saniyede gigabitlik trafik ).

Ethernet standartı bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Network üzerindeki her bilgisayarın ( ya da yazıcı veya bir başka cihaz ) kendine özgü bir adresi vardır, yani IP adresi.

IP adresi nedir?

Faydalı terimler (Linkler yeni bir pencerde açılacaklardır.) 

full duplex
Ethernet standartı

İlgili ürünler :

Genişbant Router

Hepsi birlikte nasıl çalışıyor gör:

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı