Farklı modem türleri nelerdir?

Kumandalı

Modemler bir diğerinden mimarileriyle, yani işlemin gerçekleştiği yer açısından ayrılırlar: İşlem modemde veya bilgisayarda gerçekleşir. Bir Hardware modemi “kumandalı” bir modemdir süreçle ilgili tüm işlevleri yerine getirir. Bu tür modem en iyi güç ve performansı sunar ve bilgisayarın işlemci gücünü kullanmaz. Üç bileşenden herbiri (MCU, DPU ve DAA) modemin kendisinde bulunur. Pek çok işletim sistemiyle çalışabildiği gibi ROM yenileştirmeleriyle işlevselliği artırılabilir.

Kumandasız /Winmodem(tm)

İsminin de belirttiği gibi kumandasız modemler (veya Winmodemler tm), üzerlerinde bir mikrokontrol birimi taşımazlar. Sonuç olarak, veri sıkıştırması ve AT konut setinin oluşturulması bilgisayar tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Günümüzde satılan bilgisayarların çoğu Windows işletim sistemini kullandığı için, mikrokontrol programı genellikle özellikle Windows için yazılır, “Winmodem” ismi de buradan gelmektedir. Daha az güç kullandıkları için dizüstü bilgisayarlarda kullanışlıdırlar. Winmodemler genellikle yazılım aracılığıyla güncellenebilmektedir.

Elektronik Modemler

Elektronik modemler yazılım modemleridir. Tüm işlem bilgisayar tarafından gerçekleştirilir ve “modem” telefon prizine takılacak bir arayüzdür. Bu modemler tüm işlemin bilgisayar tarafından gerçekleştirilmesini gerektirir ve sadece Windows İşletim Sisteminde çalışır. Çoğu bilgisayar üreticisi müşterilere sattıkları bilgisayaralara Elektronik Modemler koyarlar, çünkü bu modemler çok ucuzdur. Bu modemler güncellenebilmektedir.

Modem types

USRobotics ne tür modemler satıyor?