Uydu İnternet Erişimi Nedir ?

Eğer bölgenizde ne kablolu ne de DSL İnternet erişimi olanağı bulunmuyorsa, hala yüksek hızda İnternet erişimi alabilmeniz için ümit var. Uydu bağlantısı, uydu Televizyon alıcısı çanağına benzer bir uydu çanağı sayesinde veri alıp göndermenizi sağlar. Uydu sistemleri çift yönlü ya da tek yönlü olabilir. Çift yönlü sistemler uydu donanımı aracılığı ile yüksek hızlarda hem veri göndermenize hem de veri indirmenize olanak tanırken tek yönlü sistem yüksek hızlarda yalnız veri indirmenizi sağlar.Tek yönlü uydu sisteminde bir dial-up bağlantınız olması gerkmektedir. Bir web sayfasını açtığınızda, verileriniz dial-up bağlantısı ile giderken karşılığı uydu alıcınız tarafından alınır. Bu tek yönlü kablolu İnternet erişiminin çalışma prensibine benzer.

Uydu erişimi diğer geniş bant türleri gibi çalışmaktadır. Çok geniş bir spektrumdaki genişbant, uydu vericisinde biraraya getirilir ve bu spektrum veri bantlarına bölünür. Normalde, televizyon kanalları bu bantların içinde yayınlanır ancak bu bantlar veri sinyallerini iletmede de kullanılabilir.

Uydu Bağlantısının Dezavantajları Var mı?

Uydu erişimi kablolu veya DSL ile karşılaştırılabilir hızları sağladığı halde bazı sınırlamalar vardır. Oyuncular uydu modemi aracılığı ile oynadıkları zaman gecikmeler yaşayabilirler. İletilen veriler uyduya gönderilip geri gelmesi garektiğinden hafif gecikmelere sebep olabilmektedir. Bu gecikmeler web sayfalarına girilirken hissedilmez derecededir; ancak network oyunlarında her saniye için birçok veri iletilp alınması gerekmektedir. Bu veri mesajları hafif bir gecikmeye uğradığında ,oyuncular oyunlarında "hıçkırık" yaşayabiliriler. Ayrıca şiddetli yağmur da sinyalleri etkileyebilir. Uydu erişimi, kablolu ya da DSL erişimine göre daha pahalı olmakla beraber fiyatları gittikçe azalmaktadır.

Uydu İnternet Erişimini Nasıl Alabilirim ?

En iyi yol İnternette biraz araştırma yapmak. Favori arama motorunuzda " Uydu İnternet Erişimi" ni arayın. Servis sağlayıcınızı seçmeden önce  çeşitli donanımlar ve servis ücretleri arasında karşılaştırma yapmanız gerekecektir.

Sırada : Home Networking hakkında herşey

Faydalı Terimler (Linkler yeni bir pencerde açılacaklardır.)

Uydu İnternet Erişimi

Hepsi birlikte nasıl çalışıyor gör :

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı