DSL Nedir ?

DSL, ya da Digital Subscriber Line,telefon hattınızdaki uygun genişbantı kullanarak ek sinyaller iletir. Telefon kablonuzda bulunan tipik  iki adet bakır tel, enformasyon ya da daha farklı frekanslar taşıma kapasitesine sahiptir.

Telefon hattınız DSL kullanımı için çok çeşitli frekanslar içerir. DSL sinyalleri ile telefon görüşmelerinizin  birbirine karışmamalarını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için ses sinyallerine birkaç alçak kanal kullanılır, geriye kalan kanallar da DSL sinyalleri için kullanılır. Bazı durumlarda birkaç frekans ses ve DSL frekansları arasında tampon oluşturacak şekilde özellikle boş bırakılır.

Sesli görüşmelerinizin birbiriyle karışmasını önlemek için  her ses ve modem uçlarına  "düşük geçişli filtre"ler ya da  "ayırıcılar" konmalıdır. Bunlar belli bir frekansa sahip tüm sinyallerin önünü keser böylece sesli ve de veri iletimi aynı frekansı kullanamaz.

DSL sinyalleri "asimetrik olabilir (ADSL), yani   upstream ve downstream kapasiteleri eşit değildir. Sinyal sağlayan şirketler veri göndermekten daha çok veri indireceğinizi gözönüne alarak bant genişliğini buna göre paylaştırırılar.. Simetrik (SDSL) ise hem upload hem de download için aynı hız kapasitelerini sunar. Kablolu İnternet erişiminin aksine , DSL hattı özellikle ayrılmış bir hattır bu da sokağınızdaki herkesin DSL hattı olsa ve hatta herkes aynı anda kullansa bile kimsenin genişbant kaybına uğramayacağı anlamına gelir.

Avrupa'da , DSL  hızları  256 Kbps'den  2 Mbps'ye kadar çeşitlilik gösterir fakat bunun için önce yerel servis sağlayacınıza danışmanız gerkemektedir. Gelecek nesil , VDSL (çok yüksek hızalı bit  DSL), 52 Mbs'ye kadar hız kapasitesine sahip olacak, bu da yeni nesil audio ve video içeriklerini karşılayabilecek. Bu hızlarda kolaylıkla DVD kalitesinde filmler download edebilir ve gerçek zamanlı seyredebilirsiniz.

DSL servisine sınırlama var mı ?

DSL 'in önemli bir dezavantajı, adresinize servis sağlayan  telefon santarline en fazla 3 mil uzaklıkta oturuyor olmanız gerekmektedir. Sinyalin gücü mesafe arrtıkça düşmektedir ve sıradan bir telefon hattının aksine yol boyunca gücü arttırılamaz. Yerel santrale olan uzaklığınız bağlantı hızınızı da etkiler : ne kadar yakın iseniz bağlantınız o kadar hızlı olur. DSL sağlayıcıları genellikle olabilecek en iyi hızı yollarlar. (örneğin 1.5 Mbps download/1 Mbps upload . Eğer yerel santarlinize yakın oturmuyorsanız bu hızları elde edemezsiniz. Temiz bir çift bakır tel seti herkes tarafından paylaşılmadan  yalnız  sizin sinyalinizi iletmek içindir. Telefon sinyallerini biraraya getirmek için kullanıldığında bu bakır tel çifti "temiz " olmaz.

DSL Nasıl Alabilirim ?

En iyi yol oturduğunuz bölgedeki DSL servis suncusunu aramaktır. Servis sunucu adres ve telefon numaranıza göre servis olanağını belirleyecektir.

Uydu İnternet Erişimi Nedir ?

Faydalı Terimler (Linkler yeni bir pencerde açılacaklardır.)

düşük geçişli filtre
ayırıcı
VDSL
ADSL
SDSL

Faydalı Belgeler
DSL Modemi Seçerken: USB mi  Ethernet mi?

İlgili Ürünler :

ADSL2+ 4-Port Router
Wireless MAXg ADSL2+ Gateway
Wireless ADSL2+ Starter Kit

Hepsi birlikte nasıl çalışıyor gör :

USRobotics Çözümleri

Network Konfigürasyon Sihirbazı