Kablolu İnternet Erişimi Nedir ?

Kablo şirketinden televizyon için sinyal aldığınız zaman, belli bir kanal için bütün görsel ve işitsel enformasyon genişbant içinde bir dilim kullanır. Bu kanallardan biri alınır ve diğer kanalları hiç etkilemeden İnternet erişimi için kullanılabilir.Her kablolu sistem bunu yapamayabilir tabi.

Kablo şirketleri genişbanttan bir dilim alır ve bunu bilgisayarınız ile veri alışverişi için kullanır. Bu kanalı da upstream ve downstream olarak iki alt kanala ayırır. ("Upstream" bilgisayarınızdan kablo şirketine giden, "Downstream" ise kablo şirketinden bilgisayarınıza gelen veri akışı demektir.) Kablo şirektleri daha fazla downsteram verisi beklerler çünkü çoğu İnternet kullanıcısı yolladığından daha fazla veri alır. Bazı durumlarda kablo şirketleri yalnız size veri akışı yollar fakat sizin yolladığınızı alamaz. Bu gibi durumlarda enformasyon alımı için konvansiyonel bir modem gerekir ki,kablo şirketleri bunu size kablolu sistemde yüksek hızla veri göndererek sağlar.

Kablolu İnternet Erişiminde Sınırlama Var mı?

Yerel Kablo bağlantınızın nasıl konfigüre edildiğine bağlı olarak, semtinizdeki diğer kablolu İnternet kullanıcılarının sizin bilgisayarınızdaki dosyalara ulaşma tehlikesi vardır! Bunun için bir firewall kullanmanız gerekir ama özellikle Kablolu modem kullanıcısı iseniz firewall kullanmanız şarttır. Firewall network trafiğini kontrol eden ve izinsiz kullanıcıların bilgisyarınıza girmesini engelleyen bir yazılımdır. Firewall yazılımı bilgisyarınıza indirilip kurulabilir ya da router içine yerleştirilebilir. Firewall yazılımları ve router'lar hakkında daha fazla bilgi için  networking eğitimi bölümünü okuyun.

Kablolu İnternet Erişimini Nasıl Alablirim ?

Yerel kablolu servis sağlaycınızı arayıp kablolu sistem için başvurunuz.

DSL Nedir ?

Hepsinin birarada nasıl çalıştığını görün:
  • USRobotics Çözümleri
  • Network Konfigürasyon Sihirbazı